CAMİLERDE ALINACAK "NORMALLEŞME" TEDBİRLERİ

Camilerde alınacak "Normalleşme" tedbirleri


Normalleşme süreci kapsamında 29 Mayıs'ta camilerde namaz kılınmasına izin verilecek. Koronaya karşı camilerde alınması gereken kurallar gündeme geldi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk enfeksiyon hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan camilerde Koronavürüs salgını nedeniyle alınması gereken önlemlere dikkat çekti.

Bana göre

Kişiler sadece elinin yüzünün geleceği yer için bir bez parçası kullanabilir ya da kendi seccadesini getirebilir ama bunları namazdan sonra 60 dereceyle yıkanması yada atılması gerekiyor.

Camiye girenlerin ateşi ölçülmeli öksürük ve hapşırık gibi belirtilere dikkat edilmeli sosyal mesafeye her an dikkat edilmeli.

Camilerde klima kullanılmaması doğal yolla havalandırılması uygun olur.
Klima olacaksa kişiler arasında mesafe en az 2 metreye çıkması gerekir.

Konuşmayla Korona virüs bulaşma imkanı artacağından herkeste maske olmalı duaların yüksek ses değil işten okunması lazım. Konuşmak virüsünün bulaşma imkanı 10 kat artırıyor. Öksürük ve hapşırma 1000 kat artıyor. Konuşmanın sonu da önemli yüksek sesle konuşunca bulaşma imkanı daha da artıyor. Dua ve tekbirlerin mümkün olduğunca sessiz hatta hiç konuşmadan nefes alıp vererek işten yapılmasını öneriyorum.

İmanlarında hastalığı bulaştırma riski var cemaatle araya mesafe bırakması lazım.

Maskeyle vaaz ve Kur'an okuması kolay olmayabilir; imamın olduğu yere şeffaf fiziksel bariyer konabilir veya yüz siperliklerinden kullanıp alçak ses sorunu için mikrofon kullanılabilir.

Cami içerisinde Kur'an kursları okul gibi değerlendirilmeli ve açılmamalı açıklamasında bulundu.
82 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayınZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam365
Toplam Ziyaret191945
Hava Durumu