SACAYAKTAN GEÇEREK, DEREYE 7 ÇİFT, BİR TEK TAŞ ATTILAR

Sembolik olarak kutlandı


Giresun’da Aksu deresine 7 çift, bir tek taş atarak, sacayaktan geçtiler ve covid-19 salgının bir an önce sona ermesini dilediler. 4 bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve halk arasında Mayıs 7’si olarak bilenen Uluslararası Giresun Aksu Festivali sembolik olarak kutlandı.

Koronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle bu yıl yapılamayan "Uluslararası Giresun Aksu Festivali"nin dilek tutup dereye taş atma ve sacayaktan geçme gelenekleri sosyal mesafe kuralına uyularak sembolik olarak yerine getirildi. Giresun Belediyesinin, yöreye özgü birtakım geleneklerin yaşatılması amacıyla bu yıl 43'üncüsünü gerçekleştirmeyi planladığı festival, koronavirüs salgını nedeniyle yapılamadı. Aksu deresi festival alanında Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın ve Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile bazı vatandaşlar tarafından, dilek tutma, dereye 7 çift, bir tek taş atma ve sac ayaktan geçme gelenekleri sembolik olarak gerçekleştirildi. Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, gazetecilere yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınını sadece ülke olarak değil, bütün dünyanın atlatmasını dilediğini söyledi.

AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın ise gelenekleri yaşatmanın güzel olduğunu belirtti. Aydın, sürecin bir an önce sonlanmasını dileğinde ve temennisinde bulunduğunu aktardı.  Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da açıklamasında, Aksu Festivalinin yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Şenlikoğlu, bu yıl virüs nedeniyle yapılamayan festivalin geleneklerinin temsilen yerine getirilmesi ve yaşatılmasını amaçladıklarını dile getirerek, "Hepimizin ortak dileğidir, bu sıkıntılı, bu virüs döneminin hayırlısıyla ortadan kalmasını diliyoruz." dedi.

53 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın























Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam324
Toplam Ziyaret191904
Hava Durumu