Fındıkta tehlike çanları!

Fındıkta tehlike çanları!


Karadeniz Bölgesi'nde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi fındık üreticilerini endişelendiriyor. Fındık Eksperliği Programı Öğretim Görevlisi Dr. Ali Turan, erkenci olan fındıklarda bu süre 350-400 saat civarındayken geç olanların 1000 saat ve üzerinde soğuklama ihtiyacı bulunduğunu belirtti.

Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Fındık Eksperliği Programı Öğretim Görevlisi Dr. Ali Turan ise fındıkta çiçeklenme başlangıç tarihlerinin, çiçeklenme sürelerinin sıcaklıkla oldukça yakından ilgili olduğunu söyledi. Bitkilerin çiçekleri ya da yapraklarının açabilmesi için 7 derecenin altında belli bir süre soğukta kalmaları, soğuklamaya ihtiyaçları olduğunu ifade eden Turan, "Tüm bitkilerde bu vardır. Erkenci olan fındıklarda bu süre 350-400 saat civarındayken geç olanların 1000 saat ve üzerinde soğuklama ihtiyacı var. Giresun tombul fındıkta ise bu rakam 350-400 civarında." dedi. Turan, kış aylarının ılık geçtiği dönemlerde bu soğuklama ihtiyacının karşılanmasında problemler yaşandığına işaret ederek, "Bu durum nedeniyle de erkek ve dişi çiçek açımlarımda farklılıklar oluşuyor. Bir de kışları ılık geçen dönemlerde erkek çiçekler erken açıyor ve çiçek açma süreci kısalıyor." diye konuştu. Tozlanmanın sağlıklı olabilmesi için erkek ve dişi çiçeğin aynı zamanda açması gerektiğini kaydeden Turan, bu durumun bitki sağlığı ve düzenli verim için hayati önem taşıdığını aktardı. Turan, yeterli soğuklama ihtiyacını gideremeyen fındık bitkisinin yaz aylarına da sağlıklı giremediğini belirterek,

"Siz düzenli uyuyamazsanız o gününüz sağlıklı olmaz. Bitki için de dinlenme döneminde bu süreci sağlıklı geçirmek hayatidir. Bitki soğuklama ihtiyacını karşılayamıyor ve kışı sağlıklı geçiremiyor. Yaza da sağlıklı giremiyor. Soğuklama ihtiyacını karşılamayan bitkilerde genelde yaprak ve çiçek açsa da sağlıklı olmaz. Bitki bundan sonraki süreçte kar yağar ve hava uygun giderse yine de düzelebilir” dedi.

4 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayınZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam237
Toplam Ziyaret267127
Hava Durumu